Wino – od święta i na co dzień
Historia wina jest niemal równie stara jak historia ludzkości. Uprawą winorośli zajęto się najpierw w Azji Mniejszej, potem w Grecji, Italii i dalej na terenach dzisiejszej Francji, Hiszpanii, Portugalii, w Dalmacji i północnej Afryce.
Europejska strefa winnic przecina kontynent na dwie części. Na północy rozciąga się wzdłuż linii Loary, przez Szampanię do Mozeli i Nadrenii, a stamtąd na wschód ku dolinom nad Dunajem i dalej w stronę Mołdawii i Krymu. Winnice bałkańskie w Serbii, Rumunii, Chorwacji, Macedonii, Bułgarii i Grecji – tępione przez przeciwnych picu alkoholu Turków Osmańskich – są równie stare jak winnice Hiszpanii, Francji, czy Włoch. Na terenach polskich pierwsza wytwórnia win powstała prawdopodobnie w XIV wieku w okolicach Zielonej Góry przy jednym z klasztorów.
W dzisiejszych czasach współczynnik spożycia wina w naszym kraju z roku na rok jest coraz wyższy. Najczęściej wino spożywane jest w zaciszu własnego domu czy przyjaciół. Trunki te są nieodłącznym elementem wszelkich uroczystości spędzanych w gronie rodziny lub znajomych.
Także przy okazji wspólnych posiłków na stole często pojawia się wino jako dodatek do serwowanych potraw tworząc z nimi wspaniałe duety. Również świętowanie w restauracjach często odbywa się w towarzystwie lampki dobrego wina.
Czym kierować się w jego wyborze? Na pewno indywidualnymi preferencjami i gustem. Bo smak to jedyna rzecz, która tak naprawdę się liczy, etykietka, cena, czy kraj pochodzenia to sprawy drugorzędne. Mając świadomość tego co lubimy – białe, czerwone, wytrawne półsłodkie, owocowe czy z dymnym posmakiem łatwo znajdziemy to, czego szukamy.
Tymczasem polecamy doskonale wpisujące się w charakter aktualnie panującej pory roku owocowe wina polskie.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Wino - informacje