Wino lodowe - Eiswein
Wino lodowe Eiswein
Wina lodowe kojarzą się z okresem zimowym, kiedy to za oknem leży puchaty śnieg, a w każdym razie jest już naprawę zimno na zewnątrz. Przyjęła się w nomenklaturze oryginalna nazwa, czyli Eiswein lub Icewine. Wina te są niezwykle ciekawą historią samą w sobie, a ceniony i wyborny smak jest nie lada gratką dla zmysłów każdego delektującego się tym winem smakosza.
Eiswein – jak zwykle przypadek
Kolebką Eiswein są Niemcy, a zawężając obszar geograficzny to dokładnie Rheingau, usytuowany na prawym brzegu Renu. Kierując się słowami legendy, należy domniemywać, że to właśnie w słynnej już wówczas winnicy usytuowanej w zamku Johannisberg, która została w średniowiecznych czasach założona przez benedyktynów, powstały pierwsze wina lodowe na świecie.
Źródła historyczne podają, iż sprawujący ówcześnie władzę w tym regionie biskup Fuldy, będący właścicielem posiadłości Johannisberg, był jedyną prawowitą osobą, która wydawała oficjalną zgodę na rozpoczęcie winobrania. Taki system działał niezawodnie przez lata.
Jednak w 1775 roku nastąpił zwrot w historii. Jedna z legend mówi, że jesienią tegoż roku posłaniec biskupa, który wyruszył z oficjalną zgodą na rozpoczęcie winobrania został napadnięty przez rabusiów i ograbiony. Fakt ten spowodował, że kiedy dopiero po pewnym czasie dotarł on na zamek, to grona owoców były już przejrzałe i pokryte pleśnią, o której jeszcze nie wiedziano, iż jest szlachetna. Sądzono, że właśnie ta pleśń, zwana Botrytis Cinerea, zrujnowała cały plan i zmarnowała ciężką całoroczną pracę.
Mimo wszystko podjęto decyzję o zebraniu winogron i zrobiono wino. Okazało się ono, ku zaskoczeniu wszystkich, wyśmienite jak nigdy dotąd. Inna legenda jest mniej dramatyczna. Nikogo nie napadnięto i nie pobito, ale wspomniany już biskup Fuldy wyznaczający osobiście datę rozpoczęcia zbiorów, był akurat w 1775 roku w dalekiej podróży i najzwyczajniej w świecie spóźnił się na coroczny cykl winobrania.
Kiedy przybył na miejsce, to winogrona były już podeschnięte. Mimo defektu wyprodukowane wino okazało się nową jakością w całym winiarskim przemyśle. Rozochoceni powodzeniem winiarze zaczęli udoskonalać nową metodę i system produkcji, i już dekadę po tym przełomowym wydarzeniu powstało wino Auslese. Chwytając byka za rogi posunięto się jeszcze dalej w eksperymentach, tym razem oczekując na pierwsze przymrozki. Datę 1858 roku uważa się zatem za czas, kiedy to powstało pierwsze wino lodowe.
Eiswein – mroźna delikatność
Eiswein wytwarza się przede wszystkim z winogron, które w bardzo niewielkim stopniu zetknęły się ze szlachetną pleśnią Botrytis Cinerea. Praca przy zbiorach owoców przeznaczonych do produkcji Eiswein jest uważana za wyjątkowo ciężką i dość niewdzięczną. By Eiswein był winem doskonałym w swoim rodzaju, to zbiór w winnicach odbywać się musi przeważnie nocą, gdy temperatura spadnie do – 7°C. Woda zawarta w soku winogron musi być zamarznięta. Przy tak precyzyjnie wycyrklowanym i ściśle wyznaczonym terminie winobrań liczy się szybkość, a czas od momentu zbioru do chwili tłoczenia owoców maksymalnie najkrótszy z możliwych.
Zamarznięte owoce muszą być tłoczone właśnie w tym stanie, ponieważ dzięki temu zabiegowi sok jest bardzo skoncentrowany pod względem ilości cukru i kwasów, gdyż woda pod postacią kryształków lodu pozostaje w prasie. Dlatego też Eiswein jest winem bardzo słodkim. Charakteryzuje się wysokim poziomem kwasowości i ma właściwy tylko sobie smak i aromat.
Produkcja win lodowych nie należy do łatwych. Przede wszystkim potrzebna jest cierpliwość, idealne niemal warunki pogodowe, dyscyplina i szybkość reakcji w momencie kulminacyjnym, trafność decyzyjna, no i jak to przeważnie bywa – duża doza szczęścia. Pocieszający jest fakt, że Eiswein należy do kategorii win długowiecznych i mogą one dojrzewać nawet kilka dekad.
Eiswein – Niemcy nie jedyne
Długi czas to Niemcy, jako prekursorzy w produkcji win lodowych, były największym producentem tego gatunku. W Europie największą konkurencją dla niemieckich winnic ukierunkowanych na wytwarzanie win lodowych są: Austria, Czechy i Słowenia. Jednak to na innym kontynencie znajduje się największy producent poza Niemcami i jest to Kanada. Winnice są tam usytuowane w czterech regionach: Kolumbii Brytyjskiej, Nowej Szkocji, Quebec i Ontario (na półwyspie Niagara).
Wina lodowe są dość luksusowym produktem. Dystrybuowane są w małych butelkach, przeważnie o pojemności 0,375 l lub najwyżej 0,5 l. Biorąc pod uwagę skomplikowaną i wymagającą metodę produkcji, cena tego rarytasu jest wysoka. Koneserzy twierdzą jednak, że jest ona warta produktu. Kto raz zakosztuje Eiswein, powraca co jakiś czas do tego trunku, nie mogąc oprzeć się słodyczy i czarowi zimowego napoju.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Wino - informacje