Zasadniczo Prosecco powstaje z odmiany Glera przy zastosowaniu podejścia Charmata, które rożni się od podejścia tradycyjnego tym, że druga fermentacja przebiega w kadzi, nie butelce.
W dzisiejszych czasach możliwość zakupienia Prosecco jest ogromna. Najprostszym sposobem wybrania najlepszego dla nas jest metoda „próbowania”. Samodzielne doświadczanie smaku jest podstawą uniknięcia błędu w podjęciu decyzji czym będziemy raczyć się w okresie, gdy Prosecco jest szczególnie pożądane. Urlop, rozprężenie, lato, a wraz z jego nadejściem upały to czas, gdy Prosecco doskonale wywiąże się ze swojej oscarowej roli, jaką jest orzeźwienie. Proszę nam wierzyć, ze schłodzonym Prosecco w kieliszku nawet żar słoneczny jest przyjemny.
By zatem znaleźć odpowiedniego towarzysza, który skutecznie będzie gasił nasze pragnienie najlepiej nie zwlekać z podjęciem jego wnikliwych, konsumpcyjnych poszukiwań. Tym bardziej, że okazji do wypicia dobrego Prosecco nigdy nie brakuje. Znakomicie smakuje ono solo, ale także w asyście gastronomicznych rarytasów. Niezastąpione jest także jako wino na pierwszy toast - urodziny, spotkania firmowe, wesela, Prosecco z radością będzie towarzyszyć nam podczas ważnych momentów w życiu czyniąc je jeszcze wspanialszymi.
Co odróżnia Prosecco od szampana?
Niektórzy nazywają wszelkie wina musujące szampanami. Jest to błąd. Bowiem oprócz bąbelków, te dwa trunku różni bardzo wiele. Przede wszystkim szampanem mogą być nazwane jedynie alkohole produkowane w konkretnym regionie we Francji, a dokładniej w Szampanii. Ten trunek jest tam produkowany od wieków. Choć północny region Francji nie jest najlepszy do produkcji tradycyjnego wina, to dzięki zastosowaniu metody podwójnej fermentacji stworzono unikalną recepturę szampana. Do jego wykonania zwykle korzysta się ze szczepów winorośli:
W przypadku produkcji z innych odmian trunek będzie winem musującym, a nie szampanem.
Sama metoda wykonania tego alkoholu jest także szczególna. Opiera się ona na procesie podwójnej fermentacji, która nie zachodzi w beczce czy kadzi, a w butelce.
Zatem zastanawiając się, co odróżnia szampana od Prosecco, należy wymienić:
Ile kosztuje Prosecco?
Zdarza się, że na początku swej przygody z degustacją win musujących Prosecco mylone jest z drogim szampanem. O ile ten drugi trunek, ze względu na skomplikowaną metodę produkcji i wysoką jakość, jest niezwykle drogi, to dobre Prosecco można kupić już za około 50 zł, np. Prosecco Maschio Conegliano Superiore DOCG. Jest to wysokiej jakości półwytrawny trunek w wersji super premium, z prestiżową apelacją DOCG. Posiada owocowy aromat kandyzowanej cytryny i kwiatów akacji. Doskonale sprawdzi się jako aperitif czy w drinkach. Zatem wcale nie trzeba wydawać bajońskich sum, aby cieszyć się doskonałej jakości Prosecco.