Jak różnorodny świat, tyle wspaniałych win
Kiedyś domeną Polaków były przede wszystkim słodkie wina deserowe obok których zainteresowaniem cieszyły się jeszcze wina owocowe. Jednak od jakiegoś już czasu podniebienia skutecznie podbijają wina gronowe. I nasi rodacy stają się wobec nich coraz bardziej lojalni.
Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia i na początku obecnego nasze upodobania winiarskie oscylowały wokół win węgierskich, czy bułgarskich. Obecnie Polacy bardzo chętnie poszerzają obszary swych winiarskich odkryć i fascynacji o takie regiony jak Francja, Włochy, Hiszpania, Izrael, Stany Zjednoczone. Niesłabnącą popularnością cieszą się też wina z Nowego Świata. Doskonałym przykładem tego segmentu są chilijskie wina Cono Sur, australijskie Element Late Harvest, czy południowoafrykańskie trunki Zafrico.
Polacy bardzo chętnie poszerzają swoją wiedzę na temat alkoholi. Łączy się to w dużej mierze z częstymi wyjazdami, w czasie których można poznać kulturę i obyczaje odwiedzanego kraju, jak również jego kuchnię i tradycyjne trunki.
W tym tygodniu pragniemy teoretycznie zapoznać Państwa z bogatym światem win gruzińskich oraz zachęcić do organoleptycznych poszukiwań we własnym zakresie J
Gruzja – kolebka winiarstwa
Winnice Gruzji położone są na południowych stokach Kaukazu i uprawia się w nich blisko 35 odmian winogron, przy czym większość to szczepy lokalne. Wśród nich najpopularniejsze są saperavi, rkatsiteli i mtsvane. Główną przyczyną sukcesu win gruzińskich jest ich przewidywalność, kompozycja dostosowana do podniebienia polskiego konsumenta, który w winach półwytrawnych poszukuje łagodności i owocu, a w wytrawnych głębi smaku, wyrazistości i koncentracji. Dzięki swoim doskonałym warunkom uprawy wymogi te Gruzja jest w stanie spełnić. Powstające tu wina są świeże, aromatyczne i pikantne. Warto ich posmakować
Polecamy wino gruzińskie
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Wino - informacje